Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Adela Dohňanská | 11.7.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Nie sú guľky ako guľky

Blank

V niektoré dni vôbec nemáte fantáziu na vymýšľanie nejakej novej váry. Je to taký deň, keď si neviete vymyslieť ani nápev, ktorý si budete do večera hmmkať. 10 x otvoríte chladničku, 10 x mrazničku, medzitým nazeráte do špajze, ale nápad nie a nie sa dostaviť. Vtedy si vždy spomeniem na Návštevníkov, na ich vysokokalorické amarouny a napadá mi bláznivá myšlienka vyskúšať to. Jednoducho položiť na tanier nejaký acylpyrín, vytlačiť naň zubnú pastu a pozerať, čo sa bude diať. Samozrejme, vždy zostane len pri myšlienke, nemám 10 rokov a zubné pasty sú drahé. Siahnem napokon po starom recepte, ale ešte len vyťahujem hrniec a už vtedy sa neteším, ako budem plytvať časom omieľaním starej básničky.

V jeden taký deň som siahla po maminom starom recepte na plnenú papriku. Ešte aj po dvadsiatich rokoch si pamätám, ako sme so súrodencami robili na seba poza mamin chrbát grcajúce gestá. Toto jedlo sme nemohli vystáť a až do toho dňa som myslela, že mu niet pomoci. Dvadsať rokov som sa mýlila. To, že nám uvarená paprika chutila ako rozvarený silikón, zatienilo fakt, že na mletom mäse a rajčinovej omáčke nebolo v podstate nič zlé. Je to vlastne unikátna kombinácia. Nevymyslela som teda nič nové, len som mamin recept trochu upravila. Papriku som vynechala a mäso som vylepšila tým, že som z neho ubrala ryžu a pridala rozmočenú žemľu a pár ďalších vecí. Omáčku som tiež presvedčila, že cukor jej na kráse nepridáva a že v dnešnom chudnúcom trende je menej niekedy viac. Od toho dňa robím toto jedlo tak raz za mesiac a výhoda je aj v tom, že tepelne upravené mleté mäso môžete spoľahlivo zamraziť a o 3 týždne, keď ho rozmrazíte, mu nič nebude chýbať. 

Na prípravu guliek potrebujete:

650 gramov mletého bravčového
650 gramov mletého hovädzieho
1 vrecko (150 g) suchej plnky do bravčovej rolády
                 alebo
- 1 hrsť vlašských orechov
- 2 suché marhule
- 1 lyžicu oregana
- 2 menšie suché žemle
- 1 lyžicu majoránky
- 1 lyžičku oleja
- bazalku, tymian
1 cibuľu
1 lyžicu sladkej smotany
1 lyžicu oregana
2 lyžice soli
2 vajíčka
2 kopcovité lyžice gyrosu
2 štipky čierneho korenia
strúhanku

Ja vo svojej lenivosti na tento recept používam vrecúškovú plnku do bravčovej rolády, obsahujúcu okrem iného aj suché nasekané marhule a mleté vlašské orechy. Tá sa iba zaleje horúcou vodou a pridáva do mäsa. Ak takúto plnku nezoženiete, môžete si ju vyrobiť sami rozmočením starej žemle vo vode, namletím orechov, nakrájaním sušených marhúľ a pridaním majoránky, oregana a štipky bazalky a tymianu. Takto pripravenú plnku vymiešame s oboma mletými mäsami, pridáme lyžicu sladkej smotany, soľ, koreniny, nadrobno nakrájanú cibuľku a vajíčka a spracujeme pomocou kamarátky – zrezanej varešky, alebo pomocou dvoch kamarátok – umytých rúk. Masa má byť dostatočne hustá, aby sa z nej dali vyformovať guľky s priemerom asi 6 – 7 cm, takže strúhanku použijeme len v prípade, ak pri miešaní nadobudneme pocit, že vyrábame sekundové lepidlo. Ja ju väčšinou nepoužijem, množstvá ingrediencií sú správne vyrátané a pomáham si teplou vodou z misky, kde si ruky treba priebežne namáčať. Vyformované guľky vložte do naparovača. Je to výborná mašinka, ak ju stále v kuchyne nemáte, tak si ju zadovážte, budete mi do smrti vďační, a sami prídete na to, akú má skvelú využiteľnosť. Masa vám dostatočne vystačí na obidve poschodia, prikryte a parte 50 minút. Pri parení ide vlastne o varenie, s tým rozdielom, že vo vode mäso stráca veľa chuti a vône, v naparovači si ponecháva svoj sexy imidž a je to doposiaľ najlepší alternatívny spôsob varenia, aký sa v kuchynskej technológii vymyslel.

S prípravou rajčinovej omáčky sa veľmi nestresujte. Ide o veľmi jednoduchú procedúru.

Potrebujete:

6 – 7 rajčín
1 lyžicu kryštálového cukru
1 lyžičku soli (môže byť aj cesnaková)
? lyžice sušenej bazalky
? lyžice sušeného oregana
zvyšok sladkej smotany
2 lyžice hladkej múky
asi 4 litre vody

Nadrobno pokrájané rajčiny, cukor, soľ, bazalku a oregano povaríme 20 minút v asi 400 ml vody a rozmixujeme ručným mixérom. Aby som bola presná, ja využijem vodu, ktorá zostala v záchytnej nádobe naparovača a doplním ju vodou. Smotanu a hladkú múku rozhabarkujeme v miske. Za stáleho habarkovania pridávame rozmixovanú rajčinovú zmes, až pokiaľ zátrepka nebude teplá. Toto robíme preto, aby sa múka so smotanou v horúcom hrnci nezhrčkavela. Až keď je zátrepka teplá, pomaly ju vylievame do hrnca a vareškou ju vmiešavame do horúcej rajčinovej zmesi. Necháme ju prejsť varom, pokým zmes zhustne. Hotovo. Vo zvyšku vody poumývame riad. Ak vám v tomto momente napadlo to isté ako mne, keď som rajčinovú omáčku robila po prvýkrát, tak na to zabudnite, žiadne švindľovanie! Rajčinovou polievkou z konzervy pokazíte omáčke imidž „po domácky“.

Guľky podávajte s knedľou alebo cestovinami. Už som ich robila aj so zemiakovým pyré, ale ryži sa radšej vyhýbam. Jednoducho, ryža a rajčina mi nejdú dokopy. Proti gustu a vynaliezavosti však žiaden dišputát. Keď sme boli s manželom onoho času na kvázi delenej strave (mimochodom, tá bravčové neodporúča), namiesto žemle som použila sójovú múčku, sladkú smotanu som nahradila kyslou a ako prílohu som podávala sparenú zelenú fazuľku, huby a cukinu. Zjedlo sa.

Dôkazom, že sa mi jedlo podarilo vylepšiť, je aj fakt, že mi mama recept na guľky ukradla a pýši sa nimi ako s vlastnými. Večer, keď hrajú s otcom kanastu, v hre nie sú peniaze, ale guľky. Kto prehrá, musí na druhý deň prezentovať tie svoje. No, nedáte mi za pravdu, že mama je v každom prípade víťaz?



Adela Dohňanská  viac od autora »
Vaše reakcie [10]