Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: David Reten | 18.7.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Mýty v New Yorku

Blank

Nevedno, čo sa presne stalo, ale bolo to masívne, krvavé a definitívne. Sila mocnejšia než všetko, čo dovtedy poznali, sa dopustila na bytostiach z rozprávkových krajín čohosi nie nepodobného genocíde. Preživší vzali nohy na ramená, opustili svoju realitu a poďho do inej, do tej našej. Do New Yorku sa preto nasťahovali bytosti známe z detských kníh, začlenili sa do našej spoločnosti a volajú sa mýty. Zdá sa to byť bizarné? V komikse Billa Willinghama Mýty: Legendy v exile je to celkom prirodzené.

Nefunguje to síce takým spôsobom, že by ste v Central Parku stretli Pinokia, ktorý objíma stromy, alebo by Kocúr v čižmách skúšal svoj latino prízvuk na okoloidúce dámy. Jednou z podmienok na to, aby mohli bytosti fungovať u nás, je, že musia mať ľudskú podobu. Tí, ktorí si ju nemôžu dovoliť, prípadne sa nechcú vzdať svojho parožia či iných detailov, žijú na utajenej farme kdesi na severe.

Vsunúť fiktívne postavy do nášho sveta a postaviť príbeh na konfrontácii dvoch realít je možno otrepaný námet, no v Mýtoch je podaný z pútavého uhla pohľadu. Vlk, ktorý kedysi silno prehovoril do bytovej otázky troch prasiatok, prípadne zvykol obťažovať dievčatá, čo roznášali jedlo po lese, teraz seká dobrotu. Dokonca stojí tak výrazne na opačnej strane zákona, že je z neho policajt a vzal na seba ľudskú podobu, ktorú zhodí len v prípade krajnej núdze. V civile vyzerá i tak drsniacky, je neoholený, pokrčené šaty má v celom príbehu rovnaké a s autoritami má problémy. Vo svete Mýtov nie je jediný, ktorý prešiel drobnými úpravami. Snehulienka ako prevádzková riaditeľka útvaru podzemného kráľovstva je dáma v kostýme s výzorom a správaním workoholičky, ktorá žije bez chlapa, lebo by na neho skrátka nemala čas. Alebo pre ňu nikto nie je dosť dobrý. Krásny princ si ako menej inteligentný otravný sukničkár luxusný život udržiava vyžieraním chladničiek a peňaženiek náhodných známostí. Skrátka, robia všetko preto, aby zapadli do spoločnosti. Dokonca aj z Pinokia je obyčajný chlapec, ktorý však nestarne, a tak ako večne nedospelý nemôže mať sex. A nezabudne sa na to šťavnato posťažovať.

Už len z naznačených charakterov niekoľkých postáv je jasné, že Mýty: Legendy v exile nie sú napriek rozprávkovému osadenstvu čítaním pre deti. Jasné, aj pôvodné rozprávky sú dosť brutálne, ale tuná ide ešte viac o sex, krv je explicitne zobrazená a medziľudské, teda medzimýtne vzťahy sú rozpitvané celkom slušne. Aj vďaka tomu, že Bill Willingham sa nespoľahol len na vhodenie známych postáv do nového prostredia, ale dáva dôraz i na príbeh, sú Mýty jednou z najúspešnejších komiksových sérií súčasnosti. Willingham navyše strieda v jednotlivých príbehoch žánre. Prvá kniha Mýty: Legendy v exile, ktorá vyšla nedávno v českom preklade, je detektívkou a dôsledne dodržiava všetky pravidlá daného žánru. V nasledujúcich častiach príde na rad i konšpiračný triler či príbeh o skupine zlodejov.

Na začiatku Mýtov stojí smrť Červenej čiapočky, po ktorej zostal rozbitý byt zaliaty krvou od stropu po podlahu. Vlk sa vydáva po stopách zločinu, vypočúva svedkov, dáva dohromady všetky podrobnosti a indície. Až napokon všetko vyvrcholí klasickou scénou, kde sa pred zhromaždenými mýtmi rozpletie celý prípad. Sadlo na výbornú a spätne si všetky indície môžete pekne pozrieť. Čitateľ dostal totiž toľko informácií ako Vlk. Len s výnimkou toho, že nie všetky zúčastnené postavy z anglosaskej rozprávkovej proveniencie sú nám známe natoľko, aby sme poznali kontexty a vedeli lepšie pochopiť ich správanie.

Kniha Mýty: Legendy v exile je vynikajúcim čítaním, ktoré dokazuje autonómnosť komiksu medzi druhmi umenia. Organicky spája skvelý scenár s kresbou Lana Medinu, ktorý podáva mýty ako bežných ľudí a keď sa na scéne občas objaví niečo s rohmi či viacerými nohami, nevyčnieva z kontextu. Celá séria Mýty má v súčasnosti sedemdesiatpäť častí, ktoré od roku 2002 vyhrali celkovo dvanásť prestížnych amerických komiksových cien Willa Eisnera, a dokonca by podľa nich mal vzniknúť televízny seriál. Ďalej než za scenáre sa našťastie vo Warner Bros. už pár rokov nedostali. Pôvodný komiks totiž prerozprávanie rozhodne nepotrebuje.

Willingham, Bill; Medina, Lan; Leialoha, Steve; Hamilton, Craig: Mýty: Legendy v exilu. Praha: CREW, Netopejr 2008. Preklad Viktor Janiš. 128 strán.



David Reten  viac od autora »