500 slov je vraj priemer, ktorý spočítali jazykoví výskumníci. Vybavili skúmané osoby diktafónmi a potom počítali priemery. Dozvedela som sa to v dokumente českej televízie venovanej českému jazyku a jeho korpusu. Korpus je súbor jazykových dát, ktorý sa neustále dopĺňa a skúma a z ktorého sa potom tvoria nové slovníky a nové pravidlá používania jazyka. (Ak chcete vedieť o tejto téme viac, prečítajte si článok o slovenskom korpuse, ktorý som písala do inZinu, keď sa stal súčasťou korpusu celý jeho obsah, vrátane obsahu diskusných fór.)
V tom dokumente na ČT som sa dozvedela ešte niekoľko ďalších zaujímavých faktov: Bežný človek počas svojho života používa celkovo štyri až päť tisíc slov, i keď celkovo pozná význam asi desaťnásobku. To je zároveň počet slov, ktoré bežne obsahuje knižné vydanie slovníka. Pre porovnanie, spisovateľ používa asi dvadsaťpäť tisíc slov.
Skúsme optimisticky veriť, že jazykovedci kodifikujú jazyk na základe korpusu, a teda na základe toho, čo nájdu v bežnej reči, v novinách, knihách, diskusiách na webe. Potom záleží len a len na nás, každodenných používateľoch jazyka, aký ten jazyk bude. Nejde ani tak o to, aby sme sa umelo bránili prijímaniu frí, kúl a in výrazov z iných jazykov, skôr o to, neskĺznuť do skratkovitého esemeskového vyjadrovania a nezabudnúť používať aj všetky tie krásne slová, ktoré už dávno máme.
Jazyk je jeden zo základných znakov národnej identity. Ak teda máte rovnaký pocit ako takmer štyridsať percent respondentov v našej ankete, že globalizácia narúša vašu národnú identitu, tak proti nej máte v rukách, prípadne v ústach, veľmi účinnú zbraň. Bojovať môžete podobne ako papagáj v knižke Hovoriaci balík. Ten občas použil nejaké zvláštne slovo, aby sa prevetralo a celkom nezahynulo, keď je už tak málo používané. Povedzme jedno slovo denne ako náš homeopatický liek proti globalizácii. Ja dnes pri obede prevetrám slovko šúľance. A vy?
PS: Len tak mimochodom. Skúste si tipnúť, koľko slov obsahuje tento text vrátane PS. Odpoveď nájdete na ďalšej stránke.
Slov v tomto úvodníku je 371, ale všetkých. Keď vylúčime tie, čo sa opakujú, je ich 225. Pre hnidopichov, čo by ma chceli kontrolovať, či som dobre počítala, pripomínam, že skloňované a časované slová sú stále tie isté slová, teda "som" a "byť" je to isté slovo rovnako ako "ja" a "mne". Naopak "pekný" a "pekne" sú dve rôzne slová.
Elena Akácsová viac od autora »
Vaše reakcie [40]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|