Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Imrich Rešeta ml. | 28.11.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Večne živý drak

Blank

Niektorí herci sa v snahe o zápis do histórie kinematografie neštítia ani tých najhorších vecí, a preto napríklad toporne pobehujú po svetoch Hviezdnych vojen alebo obývajú Kameňákovo. Istý drobný Číňan na to šiel úplne iným spôsobom. Do dejín sa najviac zapísal svojím náhlym úmrtím v mladom veku a aby si slávu poistil, jeho syn odišiel neskôr obdobným spôsobom. Čudné, však? Vo svete Bruca Leeho však nie nemožné.

Dvadsiateho novembra uplynulo presne 65 rokov od narodenia jedného z najslávnejších filmových bojovníkov, bez ktorého by sa dnes filmy možno natáčali úplne inak. Na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia sa práve vďaka nemu dostali bojové umenia do širšieho povedomia a vo väčšej miere než dovtedy ich adaptovalo aj filmové umenie. Možno by bez Leeho trebárs taký Matrix so svojou estetizáciou bojových umení bol len filozofickou konverzačkou.

Všetko sa to začalo v roku 1940 v San Franciscu, kde sa na svetlo božie predral malý Lee Jun Fan, ktorý však okrem toho, že mal suché meno, ešte o martial arts veľa nechyroval. Najskôr sa začal venovať tancu a v osemnástich dokonca vyhral akúsi dôležitú súťaž v Hongkongu, kam sa rodina presťahovala, keď mal päť rokov. Udalosť, ktorej zrejme vďačíme za jeho filmovú kariéru, sa odohrala v čase, keď mal malý Bruce trinásť rokov. Vtedy ho totiž nepekne doriadil pouličný gang a aby sa to neopakovalo, zapísal sa do školy kung-fu. Vďaka svojim rýchlym pästiam a prchkej povahe sa z neho stal obávaný bitkár a pre problémy s políciou ho rodičia poslali radšej späť do USA. Tu si popri štúdiu filozofie a chodeniu so svojou budúcou manželkou Lindou Emeryovou otvoril svoju prvú školu kung-fu. Cez viaceré filmové hviezdy (napr. Steve McQueen), ktoré k nemu chodili na tréningy, sa dostal k drobným úlohám vo filme. Mimochodom, pred kamerou stál už v detstve, ale až v Hollywoode získal zapamätateľnejšie úlohy. Prvý výrazný celuloidový zárez urobil v druhej polovici šesťdesiatych rokov, keď stvárnil úlohu sidekicka Kata hlavnej postavy seriálu The Green Hornet. Seriálu však došiel dych po jednej sezóne, a tak sa Bruce vrátil späť k trénovaniu kung-fu. Nebolo to však také kung-fu, aké bolo dovtedy známe, ale Lee do svojho štýlu implantoval postupy z boxu či karate a vytvoril tak vlastný štýl Jet Kune Do.

o-bruce2
Keďže v Hollywoode sa mu nepodarilo zaznamenať úspech, vrátil sa späť do Hongkongu, kde ho oslovil producent Raymond Chow. Ten práve utiekol od legendárnych Shaw Brothers a zakladal si vlastné štúdio Golden Harvest, ktoré je zodpovedné napríklad za sériu Police Story od Jackieho Chana. Bystrý manažér hneď vycítil v Brucovi talent a ponúkol mu úlohu vo filme Veľký šéf (r. Wei Lo, 1971). Hoci sa snímka nakrúcala za otrasných podmienok s takmer nulovým rozpočtom, najmä vďaka Leemu sa stala najväčším hitom v domácich kinách. Hongkong bol zrazu plný mladých ľudí, ktorí sa chceli podobať svojmu hrdinovi. Chow to okamžite využil, a tak nasledujúci rok s takmer rovnakým štábom spáchal Päsť plnú hnevu. V tomto údajne najlepšom filme stvárnil Lee študenta bojových umení, ktorý sa po návrate domov dozvie, že jeho bývalého majstra niekto zavraždil. Nasleduje takmer nepretržitý masaker, v ktorom Lee svojich protivníkov poráža a zabíja ako na bežiacom páse, no stihne ich aj zosmiešniť. Hoci kamera často sníma spomalene, Lee sa tu musel krotiť, lebo jeho rýchle pohyby by vo filme vôbec neboli vidieť. V snímke sa prejavuje niekoľko jeho trademarkov, ako napríklad zvieracie škreky, ktorými si pomáha pri súbojoch, alebo ochutnávanie vlastnej krvi, ktoré zvyčajne odštartuje kung-fu besnenie. Ako chuťovka pre fanúšikov je tu scéna, v ktorej záporák Suzuki preletí cez papierové okno, pretože tu pôvodného herca kaskadérsky zastupuje Jackie Chan.

o-bruce3
Ďalším z útlej skupinky Leeho dokončených filmov je  Cesta draka, ktorá bola zároveň aj jeho debutom na poste režiséra. A na filme, ku ktorému si, mimochodom, sám napísal scenár a založil vlastnú produkčnú spoločnosť Concord Productions, to naozaj vidieť. Už od úvodných scén, keď naplno vyznieva scenáristická bezradnosť zakrývaná pokusmi o komiku, až po záverečný súboj v koloseu s chlpatým Chuckom Norrisom, sme svedkami mrhania talentom. Keby nebolo Leeho, zrejme by Cesta draka bola jedným z najhorších filmov histórie, no práve on aj Chuck Norris, ktorý bol vtedy už sedemnásobným majstrom USA v karate, ťahajú film z podpriemeru. Mimochodom, celá snímka bola nakrútená bez zvuku, a herci nahovorili svoje repliky až dodatočne. Časť hudby dokonca pochádza zo soundtracku Ennio Morriconeho k filmu Vtedy na Západe (r. Sergio Leone, 1968).

V roku 1973 už Leeho sláva prenikla aj do USA, a preto začal nakrúcať pre Warner Bros film Drak prichádza. Pár dní po prvej klapke sa však začal čoraz častejšie sťažovať na bolesti hlavy, ktoré ho prenasledovali vďaka mnohým zraneniam utŕženým pri zápasoch. Dvadsiateho júla si vzal svoju poslednú tabletku proti bolesti a privolaný doktor, ktorý ho previezol do nemocnice, už len stroho skonštatoval smrť. Oficiálna verzia hovorí o nádore na mozgu, ale aj tak sú jeho posledné chvíle zahalené tajomstvom. Najmä ak Brucov syn Brandon zomrel o dvadsať rokov neskôr pri zvláštnom incidente počas nakrúcania filmu Vrana (r. Alex Proyas, 1994), keď namiesto slepých nábojov vystrelili pravé. Obaja sa tak stali nesmrteľnými hviezdami so zvláštnym feelingom a majú svojich fanúšikov dodnes.

o-bruce4
Paradoxne Bruce Lee získal úspech v USA až po svojej smrti, pretože Drak prichádza bol dokončený aj vďaka šikovnému strihu, keďže sa ho nepodarilo nakrútiť celý. Film sa stal hitom, čo si vyžiadalo aj uvedenie predchádzajúcich troch snímok mŕtvej hviezdy do amerických kín. V roku 1978 dokonca vznikla Hra so smrťou, ktorá bola zostavená z Leeho nepoužitých záberov a jemu podobný herec sa v niektorých záberoch ukrýva v tieni, aby vyvolal zdanie identickosti.

Leeho odkaz je dodnes aktuálny, zasvätenci vedia, prečo nosí Uma Thurmanová vo filme Kill Bill (r. Quentin Tarantino, 2004) žltú kombinézu, rovnakú, ako mal Bruce v Hre so smrťou a prečo herci v paródiách občas pri imitovaní znalostí bojových umení zvyknú vydávať zvieracie škreky. Je to preto, že pred štyrmi dekádami žil génius menom Bruce Lee, ktorý žil pre kung-fu. To sa pre neho stalo prostriedkom a pre časť kinematografie dôvodom na existenciu.



Imrich Rešeta ml.  viac od autora »
Vaše reakcie [2]
:: Súvisiace reklamné odkazy