V pondelok 27. marca sa začne 13. medzinárodná prehliadka filmu, televízie a videa Febiofest 2006. Otváracím filmom tohtoročnej prehliadky bude nový celovečerný film Štěstí,ktorý bude zároveň jeho slovenskou distribučnou premiérou. Otvorenia Febiofestu sa osobne zúčastní režisér filmu Bohdan Sláma, producent Pavel Strnad, kameraman Diviš Marek, hlavní hereckí predstavitelia Aňa Geislerová, Marek Daniel, Zuzana Kronerová, Martin Huba, riaditeľ Febiofestu v ČR Fero Fenič a riaditeľ Febiofestu v SR Peter Dubecký. Trinásty ročník prehliadky ponúkne divákom na Slovensku 143 (70 celovečerných a 73 krátkych) filmov v šestnástich sekciách.
Dominantami Febiofestu 2006 budú aj tento rok sekcie Nový český film a Novinky českej televíznej tvorby. V prvej z nich organizátori prehliadky divákom ponúknu, okrem spomínaného Štestí, filmy Experti (r. K. Coma), Blízko nebe Dana Svátka, Indián a sestřička Dana Wlodarczyka, 4 věci – poviedkový film kolektívu autorov, či celovečerný dokument Kamenolom Boží Břetislava Rychlíka a ďalšie nemenej zaujímavé tituly. V rámci prehliadky Febiofest 2006 bude na Slovensku uvedených štrnásť českých celovečerných hraných filmov a televíznych noviniek. Niektoré z nich v Bratislave osobne uvedú ich tvorcovia a do Košíc príde uviesť retrospektívu svojich filmov aj významný český dokumentarista, ktorý má na svojom konte okrem iného aj spoluprácu s americkým režisérom G. Reggiom – Miroslav Janek predstaví svoj film Chačipe, ktorý diváci uvidia v rámci retrospektívy spolu s filmami Hamsa, já jsem; Vierka a Nespatřené.
Udalosťou tohto ročníka Febiofestu je osobná účasť svetoznámeho poľského režiséra Krzysztofa Zanussiho. Svoje najnovšie dielo Persona non grata príde uviesť po skončení bratislavskej časti prehliadky 4. apríla do Banskej Bystrice a nasledujúci deň uvedie projekciu tohto titulu v Bratislave. Retrospektívu jeho siedmich starších snímok diváci uvidia počas celého trvania prehliadky na Slovensku. Okrem filmov Krzysztofa Zanussiho sa v rámci prehliadky objavia ďalšie retrospektívy venované dvom výnimočným osobnostiam českého filmu. Okrem známych celovečerných filmov Jana Švankmajera uvedieme aj tri unikátne pásma jeho krátkych filmov z rokov 1965 -1988.
Ďalšou zaujímavosťou tohto ročníka Febiofestu budú projekcie dvoch pásiem krátkych filmov k 70. výročiu Ateliérov Zlín. Pásmo I. - Začalo to reklamou a pásmo II. – Baťovský dokument a začiatok animovaného filmu v Zlíne boli dramaturgicky zostavené pre Febiofest 2006 a obe budú uvedené s úvodom jeho zostavovateľov, P. Tausiga a J. Novotného.
V sekcii Novinky českej televíznej tvorby diváci uvidia najnovšie snímky z produkcie Českej televízie ako napríklad Rána z milosti Jiřiho Svobodu, Slnečná Julie Jiřího Krejčíka či učiteľská lovestory Stříbrná vůně mrazu Jaromíra Polišenského.
Tohtoročný Febiofest na Slovensko prináša aj profily dvoch významných osobností svetovej kinematografie. V profile kórejského režiséra Kim Ki-duka uvedieme filmy Samaritánka, Luk, Ostrov, 3-iron a jeden z jeho starších titulov – Skutočná fikcia. Sedem filmov z režisérskej dielne Pedra Almodóvara budú mať diváci možnosť uvidieť v jeho profilovej sekcii Profil: Pedro Almodóvar.
Okrem prezentácie českej kinematografie ponúkne Febiofest filmovým fanúšikom dva filmy významného slovenského režiséra dokumentárnych a hraných filmov v sekcii Pocta: Dušan Trančík. Jeho filmy Fotografovanie obyvateľov domu a Iná láska budú uvedené za osobnej účasti režiséra. Medzi divácky najúspešnejšie sekcie tradične patria Bonus: Novinky ASFK, v ktorej sa tento rok objaví napríklad na Oscara nominovaný dokumentárny film M. Spurlocka Super Size Me. Nebudú chýbať ani pozoruhodné filmy európskej a svetovej kinematografie v sekcii Projekt 100 - 2006 ako napríklad Manderlay (r. L. von Trier), filmová klasika Na konci s dychom J.-L. Godarda, či film ovenčený množstvom ocenení z festivalov – Motocyklové denníky režiséra Waltera Sallesa.
V najmladšej sekcii prehliadky – Ozveny svetových festivalov – diváci uvidia šesť titulov, okrem iných napríklad Mŕtvu nevestu Tima Burtona,biografický dokument N. KahnaMôj architekt Luis Kahn, Za jasného dňa – snímku mladej britskej režisérky G. Delallovej,či filmy režisérov, ktorísa v našich zemepisných šírkach dlhšie neobjavili – Code 46 M. Winterbottoma aNežný bozk K. Loacha. Sedem originálnych ruských komédií zo šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov uvidia diváci v sekcii Ruský smiech. Di(v)né videofilmy VII. tradične prinesú štyri bizarné snímky zo svetovej produkcie, ale i z českej totalitnej televíznej tvorby. V programe prehliadky sa tento rok objaví aj celkom nové pásmo filmov z tvorby filmových škôl FAMU a VŠMU – Študentský film, v rámci ktorého bude ako prekvapenie uvedený aj blok víťazných filmov z medzinárodného festivalu študentských filmov „Á-čko“.
Medzinárodná prehliadka filmu, televízie a videa Febiofest sa uskutoční od 27. marca do 25. apríla 2006 v ôsmich slovenských mestách:
Bratislava od 27.3. do 2.4. (Charlie centrum, FK Nostalgia, kino Mladosť, FK 35 mm VŠMU), Nitra od 3.4. do 5.4. (FK Univerzita), Banská Bystrica od 3.4. do 12.4. (kino Korzo), Žilina od 10.4. do 13.4. (kino Klub), Martin od 7.4. do 13.4. (kino Strojár), Poprad od 18.4. do 21.4. (kino Tatran), Prešov od 20.4. do 22.4. (kino Klub) a Košice od 19.4. do 25.4. (FK Cinefil).
Počas medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest 2006 sa bude udeľovať Cena ZENTIVY, spojená s finančnou prémiou vo výške 300 000 Sk. Cena je určená výhradne na financovanie ďalšieho audiovizuálneho projektu oceneného tvorcu, ktorého realizácia sa uskutoční najneskôr do troch rokov od udelenia ceny. Historicky prvú Cenu Zentivy minulý rok získal dokumentarista Marek Šulík.
Febiofest na Slovensku organizujú:
Asociácia slovenských filmových klubov
Filmové kluby, s. r. o
Slovenský filmový ústav
Febio, s. r. o Praha
Generálnym partnerom Febiofestu je ČSOB.
Hlavným partnerom je Zentiva.
Partnerom je Skanska.
Febiofest sa na Slovensku koná s podporou Ministerstva kultúry SR.
Program nájdete na stránke ASFK.
Tlačový oznam viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|