Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Jozef Václavek | 21.7.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Doveďte škrečka do cieľa!

Blank

hamster_01Usilovných typov nie je, špeciálne v tomto horúcom počasí, nikdy nazvyš. Nielen moja usilovnosť utrpela tvrdú ranu, rovnakú si odnášajú všetci, čo majú aspoň trošku na výber. Takej možnosti sa však nedočká škrečok v hre Hamsterball.

Prirodzene, len v prípade, že mu takú možnosť nedáte. Veru, netreba otca mamu v Matici slovenskej mať, na slovné základy sa dokážeme pozrieť aj laickým očkom, hoci nie v jazyku našej rodnej hrudy. Hamster = škrečok, ball rovná sa guľa. Keby autori vsunuli ešte nejakú predložku, hra sa mohla volať HamsterINball a ja by som stratil svoju úlohu – napísať, o čo v hre ide.

Škrečka teda máme v guli, ostáva mu vymyslieť nejakú činnosť. A čo môže byť pre nášho maličkého spoločensko-rodinného maznáčika najvhodnejšou zábavkou? Tučný je dosť, tak šup ho zapojiť do diétnej kúry. Pravdupovediac, zavreté myši či škrečky v klietke, čo utekajú o preteky nepohnúc sa z miesta, vnímam ako obete našej spoločnosti. Vidím svet, v ktorom andulky a papagáje nežerú proso v klietkach, koníky nekadia v stajniach a kravy s ovcami sa pasú tam, kde sa im najviac páči. Asi veľa snívam, alebo chcem zvieratkám príliš dobre, ale ja by som nechcel takouto činnosťou stráviť život. Utekaním. A k tomu v pilinách spať, len čistú vodu piť a jesť potravu pre hlodavce. Nie, ďakujem, život škrečka by sa mi nepáčil, zatiaľ si ponechávam svoju doterajšiu funkciu, v ktorej rýchlosť a smer behu môžem riadiť sám. A tak ako celá príroda má svojich greenpeaceákov, škrečok má mňa. Ale len v úvode tohto článku, v tej ďalšej časti so škrečkom budem robiť presne to, čo všetci ostatní. Hor sa do pohybu!

Áno, presne o to ide v Hamsterballe. Ovládate smer pohybu vášho škrečka uväzneného v guli, z ktorej niet úniku a vaším cieľom je dostať ho na všakovakých tratiach až do cieľa prekonaním všetkých nástrah a prekážok, ktoré vás po ceste prekvapia. Pod nimi si môžete predstaviť ďalšie gule so samostatným pohybom, kladivá, pasce na myši (či na škrečkov?) a podobne. Ak ste neprehliadli nedávno recenzovaný Ballance, o to jednoduchšie bude vysvetliť princíp hry.
Guľa so škrečkom má (pravdepodobne práve vďaka svojmu obsahu) určitú zotrvačnosť. Tá, v spojení s prekážkami a nepriateľskými „vecami“ po trati, bude najväčším problémom pred priamou cestou do cieľa. Do ovládacieho vienka dostanete štyri kurzorové klávesy, čo je pre vyznavačov jednoduchosti, toť mojich bratov a sestry, ideálny stav. Použiť môžete aj myš, no vtedy škrečok nie je až taký oddaný vašej vôli a vy máte väčšiu šancu, že pri hraní znervózniete. Treťou možnosťou je trackball, ten som však nemal možnosť otestovať. V úvode dostávate na výber jednu z troch náročností a celkovo sa môžete tešiť na 15 tratí, ktoré budú čoraz náročnejšie na zvládnutie. Najväčšiu prekážku pritom predstavuje časový limit.

hamster_02Tak ako vo všetkých podobných hrách, pre odomknutie pokročilejších tratí budete musieť zvládnuť najskôr tie jednoduchšie. To vás donúti naučiť sa škrečka lepšie ovládať, no určite si pri tom aj zahrešíte, keď vám splnenie podmienok pre postup ujde o pár desatín a vy budete musieť ísť odznova. Aspoň tak je to v móde Time Trial, v ktorom sa na každej trati naháňate za čo najlepším časom. Splnením očakávaného času si odomknete ďalšiu trať a môžete pokračovať na nej.

V turnajovom móde dostanete možnosť nadbehnúť si nejaký čas v prvých, jednoduchších tratiach a všetok ušetrený sa vám presunie do tej ďalšej. Takto vyzbrojení potom môžete pokračovať, až kým nezistíte, že jednu trať ste totálne nezvládli a pre ňu už nie je v ľudských a ani škrečacích silách dokončiť ich všetky. Treba buchnúť do stola a ísť ešte raz, ono to raz povolí. Hlavne dýchajte zhlboka, skrytú astmu netreba nájsť práve pri tejto hre.

Treba spomenúť, že máte neobmedzené životy, keďže sa občas stane, že vám maznáčik vypadne z trate a na pár sekúnd ho nieto, ale aj takéto zdržanie môže znamenať koniec nádeje na dobrý výsledný čas.

Najväčším pozitívom hry je, ako vždy, multiplayer. Hoci chýba klasické prepojenie dvoch počítačov, Hamsterball môžu hrať dvaja v old-skúlovom systéme, kde máte obrazovku rozdelenú na dve časti (split screen) a svojho protivníka (ideálne staršieho brata) vidíte na druhej časti monitora. Tak máte ideálnu možnosť drgnúť ho tesne pred cieľom, častovať ho uštipačnými poznámkami počas celej trate, či v najlepšom prípade staviť sa o niečo, aby váš súboj za niečo stál a mal tie správne grády. Druhou možnosťou v tzv. Party Games je zahrať si v aréne – v prípade, ak ste sa nazbierali štyria (resp. zapojili počítač ako súpera). Ak sa vám Hamsterball páčil, zahrajte si aj vyššie spomínaný Ballance. Ten by nižším ročníkom mohol vyhovovať viac, zatiaľ čo tí mladší sa s Hamsterballom vytešia do sýta.

Sťahujte a hrajte tu.


Ďalšie články z piatka 21. júla 2006
Eva Borušovičová: Sexmašina alebo Katolík
Soňa B. Karvayová: Škaredé a zdravé keksy nielen pre psy
David Reten: Horúci bozk temnej lady
Uršuľa Retenová: Chcete pripraviť svoje dieťa na príchod súrodenca?



Jozef Václavek  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy