Bernhard Schlink: Predčítač
“Škandalózny“ príbeh sexuálneho vzťahu pätnásťročného gymnazistu a zrelej, vyše tridsaťročnej ženy, ktorá neskôr stojí pred súdnym tribunálom obžalovaná z najťažších zločinov. Mala ich spáchať na sklonku druhej svetovej vojny ako dozorkyňa v koncentračnom tábore, teda ešte pred známosťou s nedospelým rozprávačom. Spojenie "chlapčenskej nevinnosti" a tragickej životnej skúsenosti v ľúbostnom vzťahu je nečakaným a neželaným, ale na druhej strane aj osudovým mostom medzi zločinmi minulosti a prítomnosťou, v ktorej a ktorou žijeme.
Toľko anotácia, v recenzii Sone Karvayovej sa dozviete viac.
Arto Paasalinna: Autobus sebevrahů
Kniha, ktorú si nemožno neobľúbiť po pár riadkoch, vtipná, smutná, pôvabná, občas láskavá a občas krutá. Fínska ako vodka, ako filmy Akiho Kaurismäkiho, ako hudba Leningradských kovbojov. Atmosférou pripomína román Mikaela Niemiho Popmusic z Vittuly odohrávajúci sa na švédsko-fínskom pomedzí.
Anotácia: Novinka obľúbeného fínskeho spisovateľa rozpráva o skupine nešťastných Fínov a Fínok, ktorí už od života nič dobrého nečakajú a rozhodnú sa spáchať hromadnú samovraždu. Vydajú sa preto luxusným autobusom až na najsevernejší mys Európy, kde sa chcú vrhnúť do vĺn Severného ľadového oceánu. V rozhodujúcom okamihu sa však ukáže, že mnohým z nich sa vlastne umrieť nechce. Neustále samovraždu odkladajú a po mnohých dobrodružstvách nakoniec doputujú až na najjužnejší mys Európy. Paasilinnovi hrdinovia a ich osudy sú humorné i dojemné: chovateľ sobov Uula Lismanki prchá pred spravodlivosťou, pretože o stotisíce dolárov okradol amerických filmárov pri stavbe sovietskeho koncentráku v Laponsku, kožušinový farmár Sakari Piippo chcel zase predvádzať cvičené norky, obliekol svoju ženu do sexy bielizne z norkových kožušín, ale prišiel o norky i o manželku a tak ďalej. Vo vážnejšej rovine môžeme Paasilinnovu knihu čítať ako svojráznu oslavu života – so smrťou sa zahrávať môžeme, so životom nikdy.
Spriatelené internetové kníhkupectvo www.martinus.sk vám zo svojej ponuky dáva do pozornosti aj ďalšie tituly:
Peter Moskaľ: Cestopis
Debut Petra Moskaľa je imaginárnym cestovaním v čase a priestore, vnútornou autobiografiou, zachytávajúcou vlastnú existenciu od narodenia. V prvej časti prózy, akomsi „snívaní s otvorenými očami“, Moskaľ evokuje dávnominulé príbehy, epizódy, atmosféry. Do týchto výletov sa zapájajú všetky jeho zmysly; vďaka bohatej obraznosti vnímame text až ako poetické pásma či básnické meditácie, ktoré sú však naplnené konkrétnou životnou skúsenosťou, „duchovným“ zážitkom krajiny, prírody a podobne. V druhej časti prózy sa vynárajú spomienky na študentské roky a presun autorovej pozornosti na realitu je spojený aj so spoločenskou kritikou pretavenou do originálnej optiky. Kniha obsahuje 29 poviedok, z toho Najväčšie mesto a Na konci sveta boli publikované na autorovom blogu – moskal.blog.sme.sk.
Jaroslav Kuťák: Nahé povídky
V živote nastávajú situácie, v ktorých sa človek nečakane stretne s naháčom, pričom autor tentoraz nemá na mysli sex, ale okamihy všedného dňa. A život môže byť v podobných stretnutiach naozaj veľmi pestrý, hlavne keď si myslíme, že už pestrejší ani nemôže byť. Napríklad keď šofér v hmle zastaví nahej stopárke.
Ivo Možný: Rodina a společnost
Kniha prináša úvod do sociologického pohľadu na rodinu. Vychádza z autorovej monografie Sociologie rodiny (1999 a 2002), ale podstatne rozširuje a aktualizuje jej text – a predovšetkým ho orientuje ako učebnicu s prepracovanou didaktickou podporou. V prvej časti (kapitoly 1 až 3) autor ponúka prehľad o vývoji teoretického uvažovania o rodine od jeho počiatkov v 19. storočí, cez stále inšpirujúce veľké teórie z polovice minulého storočia, až po nové, často prevratné pohľady na rodinu a jej katastrofálne postavenie v súčasnosti.
Vladimír Segeš a kol.: Kniha kráľov
Kolektív autorov pripravil portréty vyše 60 panovníkov, ktorí vládli na našom území alebo nad naším územím. Kniha sa začína kvádskym náčelníkom Vanniom a končí sa posledným rakúskym cisárom a zároveň posledným uhorským kráľom Karolom IV. Čitateľ v publikácii nájde biografické údaje, ktoré odrážajú najnovšie výsledky historického bádania. Určite ho zaujme pútavé a živé rozprávanie o panovníkoch.
Cesty snov po Európe
Kniha Cesty snov po Európe je vydarená a vďačná kombinácia turistického sprievodcu, atlasu a pestrej obrazovej publikácie. Európa so svojimi veľkolepými kultúrnymi pamiatkami, rušnými metropolami a jedinečnými prírodnými scenériami nepochybne patrí medzi najatraktívnejšie cestovateľské ciele na svete. Cesty snov po Európe predstavujú 26 najkrajších turistických trás Európy – od Severného mysu v Nórsku po Moskvu a jej Zlatý prsteň v Rusku, od hanzovej trasy na baltskom pobreží po starobylú Appiovu cestu v Taliansku, od svetoznámej Romantickej cesty po legendárnu trasu Svätojakubských pútí do Santiaga de Compostela, od okružnej cesty po Andalúzii po vzrušujúce výlety v Alpách. Najpôsobivejšie turistické ciele Európy ilustruje viac než 600 brilantných fotografií. Slovom ich sprevádza podrobný opis trás a pozoruhodných turistických cieľov na nich. Dôležité metropoly bližšie spoznáme na osobitných stranách aj vďaka ich zobrazeniu na mapách. Optimálne naplánovať cestu pomôžu informácie o dĺžke trás, počasí, najlepšom období na spoznávanie jednotlivých krajín, dopravné upozornenia atď. Trasy sú prehľadne znázornené na mapách upozorňujúcich aj na jednotlivé pamätihodnosti a vyznačujúcich ciele, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť.
Jevgenij Petrov: Môj priateľ Iľf
Valerij Kupka hovorí: Táto kniha nie je román, ktorý Jevgenij Petrov nestihol napísať o svojom spoluautorovi Iľjovi Iľfovi. Jej zostavovateľke Alexandre Iľfovej, dcére Iľju Iľfa, sa však kombináciou poznámok a náčrtov Jevgenija Petrova, spomienok súčasníkov Iľju Iľfa, literárnych kritík, fragmentov ohlasov z dobovej tlače a dokumentov zo štátnych archívov i z osobného archívu zostavovateľky podar
Tlačový oznam viac od autora »
Vaše reakcie [1]