Barry B. Benson je nespokojný so svojím úľom, vopred nalinajkovaným postavením v spoločnosti a všetkým, čo zaváňa organizovanosťou. Veď aj jednu štvrtinu času stráveného na vysokej škole, celý jeden deň, stopoval okolo úľa, aby nabral nejaké hmyzie životné skúsenosti. Žlto-čierneho rebela však čosi láka von, do sveta ľudí. Poruší hlavné pravidlo, nikdy sa s tými veľkými dvojnožcami nerozprávať, a to najhoršie ešte len príde. Ľudia totiž berú včelám med, predávajú ho a majú zo sladkého obchodu slušný biznis. Kde je najbližší právnik?
Šialený príbeh o včele, ktorá sa začne súdiť s ľuďmi o med, pochádza z hlavy u nás nie príliš známeho amerického komika Jerryho Seinfelda. Pán Včielka je jeho prvý vstup do sveta celovečerného animovaného filmu, takže sa Seinfeld môže konečne presláviť aj medzi našimi divákmi. Možno i globálne, no to závisí od komerčného úspechu Pána Včielku, ktorý so stopäťdesiatmiliónovým rozpočtom patrí medzi najdrahšie animáky súčasnosti. Pritom po vizuálnej stránke je skôr štandardom než pastvou, pri ktorej by nám v kine mali padať sánky. Najprepracovanejší je samotný úľ, kde sa animátori vyhrali s každou drobnosťou, všetko zaobalili do medova a dívať sa na tie zlatisté interiéry pôsobí upokojujúco. Oproti tomu svet ľudí je obyčajný a čaro má asi len pre Baryho, ktorý ho začne dychtivo spoznávať.
Pán Včielka vznikol v štúdiu DreamWorks Animation, ktoré má na jednej strane hity ako Za plotom, a na druhej kvalitatívne umierajúcu sériu Shrek. Včelia komédia osciluje niekde medzi tým. Nenaplnila očakávania a možno ani svoje ambície. Pretože hoci z nej cítiť ťah na bránku dospelejšieho diváka, v konečnom dôsledku skôr myslí na faganov, ktorí prišli na projekciu, tmoliac sa okolo svojich rodičov. Nechýba morálne posolstvo a zopár múdrych odkazov, ktoré aj tak decká budú ignorovať.
Čo je však dôležitejšie, niekde pod tým prebleskuje niečo, čo mohlo pri troche odvahy urobiť z Pána Včielku nezabudnuteľný film. Jedným z jeho motívov je totiž vzťah Barryho a jeho ľudskej kamarátky Vanessy, ktorý zaváňa medzidruhovou príťažlivosťou. Nebyť faktu, že obaja sa k sebe nehodia po fyzickej stránke, je tam latentne prítomné sexuálno. Dosť naznačuje napríklad Barryho sen, ktorý popisuje nefalšované rande, ale napokon k ničomu nedôjde. Animovaný film pre všetky generácie si podobné bizarnosti nemôže dovoliť. Zato si môže dovoliť svižné a obratné dialógy, i keď ich je tam pomenej.
Seinfieldov humor nie je nepodobný Woodymu Allenovi, no je o niekoľko tried nižšie. Pri sledovaní filmu si možno spomeniete na Mravca Z, ktorý bol vystavaný na podobnom princípe konfliktu jednotlivca s jednoliatou spoločnosťou a Allen v ňom nahovoril hlavného hrdinu. Mravec Z je lepší, ale aj Pán Včielka si zaslúži dostať šancu.
P. S.: Ešte na jar sme nevedeli, ako bude film vyzerať a samotní tvorcovia zahmlievali skvelými ukážkami so živými hercami.
P.S. 2: Aby bizarností nebolo málo, tu je video s Jerrym Seinfeldom a Reneé Zellwegerovou, ako vo včelích kostýmoch tancujú na hudbu z Včielky Maje.
Pán Včielka, Bee Movie. USA 2007, kino, 90 min.
Réžia: Steve Hickner a Simon J. Smith
Scenár: Jerry Seinfeld, Spike Feresten, Barry Mander a Andy Robin
Hudba: Rupert Gregson-Williams
V origináli hlasy prepožičali: Jerry Seinfeld – Barry, Renée Zellwegerová – Vanessa, John Goodman – Layton, Cris Rock – komár
Oficiálne internetové stránky:
http://www.beemovie.com/
http://www.beemovie.com/intl/es/index.php
http://www.paramountpictures.fr/sites/beemovie/
David Reten viac od autora »