Charalambides je experimentálna exmanželská dvojica z Texasu, ktorá sa na hudobnú dráhu vydala v začiatkoch deväťdesiatych rokov. Dnes majú Tom a Christina Carterovci na konte hŕbu sólových i spoločných platní, aktuálnou je nahrávka Likeness, ktorá vychádza na labeli Kranky a Charalambides ju prídu predstaviť aj k nám.
Dvojica pomenovaná podľa gréckeho priezviska tvorí psychedelickú muziku, v ktorej hrá veľkú úlohu opakovanie motívov, echo, prvky folku i blues. Samozrejme, aj vplyvy americkej hudby z oblasti Texasu. Na albume Likeness ide predovšetkým o meditatívnu atmosféru, jemné, ale dlhé gitarové vyhrávky a zasnívaný spev Christiny Carterovej.
Vôbec prvá nahrávka Charalambides (Our Bed Is Green) sa datuje rokom 1992, mala kazetovú podobu a minutáž hodinu štyridsať (!). O dvanásť rokov neskôr vyšla v reedícii na labeli Kranky. Jej trvanie vystihuje prístup k skladbám tejto dvojice: aj na ostatnej platni Likeness nachádzame ťahavé kompozície, nie je teda ničím výnimočným, že najkratšia pieseň trvá približne 5 minút a najdlhšia vyše trinásť. A to sa v porovnaní s predchádzajúcimi platňami Charalambides tentoraz ešte držali pri zemi. Je to počúvanie na chvíle, keď máte čas rozjímať.
Textovú časť nahrávky vytvorila Christina z amerických tradicionálov z prelomu 19. a 20. storočia. Hádam ľahšie stráviteľnými a z hľadiska aranžmánových kombinácií jednoduchšími sú na platni skladby Figs and Oranges alebo The Good Life. V prípade druhej sa hlas Christiny približuje k rokmi podčiarknutej vyspievanosti Patti Smithovej, no rozprestiera sa v takpovediac ambientných plochách. Saddle Up My Pony je výpravný song, vrstvený spev Christiny miestami doplní aj Tomov hlas, gitara vytvára ozveny, hmly, zádumčivú atmosféru, ktorej skutočne môžeme priradiť pojem psychedélia.
Charalabides, napriek občasným prizvaniam ďalších členov, sú svojráznou autorskou dvojicou. Platňa Likeness nie je určená na podmazové počúvanie a už vôbec s ňou nepočítajte, pokiaľ si hudbou potrebujete dobiť energiu. Naopak, započúvať sa do nej sa oplatí práve vtedy, keď máte čas zvaliť sa do obľúbenej relaxačnej polohy, zatvoriť oči a minimálne hodinku len tak bezostyšne snívať.
A tak nejako to zrejme bude aj v prípade živých vystúpení, ktoré sa onedlho odohrajú aj v našich končinách. Dvojica príde svoju (použijúc citát z časopisu The Wire) „experimentálnu etno hudbu 21. storočia“ predstaviť najprv do pražského klubu Chateau (2. mája), aby na ďalší deň (3. mája) zaujala priaznivcov hudobnej meditácie v šamorínskej synagóge. Tam ju podporí aj slovenská ambientná gitarovka Angakkut.
Matej Lauko viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|