o-premiery |
Na divákov čaká v septembri rekordných 23 premiér. Jeden film - holandský dokument Duše Neapola (Zielen van Naples, r. Vincent Monnikendam) - je uvádzaný z DVD, deväť filmových lahôdok uvidíte v rámci Projektu 100 - 2005 a trinásť titulov má premiéru v širokej distribúcii.
Minulý týždeň mali premiéru len dva filmy - Duše Neapola a Dve tváry Very Drake (Vera Drake, r. Mike Leigh), ktorým odštartovala slovenská časť prehliadky Projekt 100 - 2005.
Mesiac dokumentu
Podľa zbežného pohľadu na premiérové tituly by sa mohlo zdať, že po komerčnom lete so zľavou v kinách prichádza teraz mesiac dokumentu. Hneď štyri filmy totiž patria k tomuto žánru. Tento týždeň sa predstaví slovenský celovečerný dokumentárny film režiséra Jara Vojteka My zdes, ktorý mal svetovú premiéru v súťaži na MFF Karlovy Vary 2005. Film rozpráva príbeh rodiny Krnáčovcov, ktorá sa po druhej svetovej vojne presťahovala zo stredného Slovenska na Podkarpatskú Rus a po spornom pričlenení tohto územia k ZSSR sa ocitla v pasci, z ktorej nemohla uniknúť. V rámci Chruščovovho dekrétu boli násilne presídlení do dediny Balgarka v kazašskej stepi, kde prežili vyše štyridsať rokov. Po rozpade Sovietskeho zväzu sa rozhodli vrátiť späť do Európy - na Slovensko. Na filme spolupracoval známy novinár Andrej Bán i spolupracovník Martina Šulíka, scenárista Marek Leščák. Pohľad aktérov a tvorcov na dnešnú slovenskú realitu je trochu iný, než človek dostane z oficiálnych štatistík.
Russell Crowe v ringu
Novozélaďan Russell Crowe si už zahral rímskeho gladiátora, takže nič neprekáža tomu, aby sa na plátne objavil ako americká boxerská legenda - James J. Braddock. Pre jeho životný príbeh mu hovorili Cinderella Man, čo by sa u nás dalo preložiť ako „Popolušiak“, ale slovenský distribútor zvolil názov Druhá šanca (v Čechách Těžká váha). Oboje má svoju logiku. Braddock je totiž bývalým profesionálnym boxerom, ktorého zlá ekonomická situácia počas veľkej hospodárskej krízy priviedla späť do ringu. Vedomie, že bojuje o prežitie svojich najbližších, mu vlievalo toľko sily, že sa stal jednou z najprekvapujúcejších a najinšpiratívnejších hviezd v dejinách športu. Manželku, ktorá mu bola celý čas oporou, stvárnila držiteľka Oscara Renée Zellwegerová. Režíroval Ron Howard (Apollo 13), s ktorým Crowe spolupracoval už na Čistej duši.
Opäť Bruce Willis
Dva mesiace po skvelom Sin City: mesto hriechu sa vo filme Rukojemník na plátna slovenských kín vracia Bruce Willis. Ako inak, opäť ako tvrdý chlapík Jeff Talley. I keď pôvodne trochu vymäkol a po dlhoročnej praxi vyjednávača losangeleského tímu SWAT zatúžil po „vegete“ na mieste šéfa polície v idylickom mestečku Bristo Camino. Čo však čert nechcel, v jeho oáze pokoja došlo ku krádeži a zločinci namiesto toho, aby zobrali korisť a nohy na ramená, zobrali radšej rukojemníkov. A tak musí Talley využiť všetky skúsenosti zo svojej bývalej praxe a pokúsiť sa o záchranu ohrozených životov. Predlohou filmu bol rovnomenný bestseller Roberta Craisa, ktorý vyšiel i v českom preklade. Vo filme si zahrala Rumer Willisová - Brucova dcéra z manželstva s Demi Mooreovou.
Zázračný život Emira Kusturicu
Zatiaľ čo v Projekte 100 je uvádzaný jeho dvadsať rokov starý Otec na služobnej ceste, v ktorom čerpá z čias hlbokého socializmu, v svojom ostatnom filme Život je čudo režisér Emir Kustrurica (Underground, Čierna mačka, biely kocúr) siaha opäť po vážnej téme, ale z doby nedávnej - občianskej vojne. Ako to však už u neho býva zvykom, vo filme sa mieša fantázia s realitou, láska s nenávisťou, poézia s brutalitou a všetko to spája temperamentná hudba.
Čo môže byť lepšie pre zastrčenú obec ako malebná železnička, ktorá privezie turistov? Čo môže byť horšie pre turizmus ako vojna? Luka postavil železnicu a snaží sa vojnu ignorovať. Lukova žena - bývalá operná speváčka - ujde s cudzím muzikantom, Lukovho syna, nádejného futbalistu, povolajú na vojnu. Lukov život sa zmení na vojnovú zónu, ale potom stretáva Sabahu, moslimku, ktorú mu priatelia privedú ako rukojemníčku, aby ju vymenil za svojho zajatého syna. Je krásna, mladučká a - ako inak - Luka sa do nej zamiluje.
Groteska z bitúnku
Ak máte pocit, že filmové grotesky vymreli už takmer pred sto rokmi, český režisér Tomáš Vorel (Kouř, Pražská 5, Cesta z města) vás veľmi rýchlo vyvedie z omylu. Jeho film Škriatok nie je nemý, ako sa občas omylom uvádza. Obsahuje zvuky, ruchy, chýbajú však dialógy. Napriek tomu je však i vďaka skvelým hercom jeho príbeh zrozumiteľný. Všetko sa točí okolo rodinky, ktorá sa presťahovala z vidieka do okresného mesta za lepším. Otec (Bolek Polívka) pracuje v mäsokombináte, matka (Eva Holubová) je pokladníčkou v supermarkete. Dcéra má problémy s matikou, syn s učiteľkou, láskou, marihuanou a políciou. V epizódnych úlohách uvidíte celý rad známych hercov (Ivana Chýlková, Tomáš Hanák, Jiří Macháček, Milan Šteindler, David Vávra...) a keby ste niekoho nespoznali, všetci sa vám ešte raz predstavia v záverečných titulkoch. O hudbu sa postarala kapela MIG 21. A upozornenie na záver - film naozaj nie je vhodný pre vegetariánov!
Miroslav Ulman viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|