Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 22.9.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Dá sa vôbec zabudnúť na Kazka Vlaska?

Blank

Televízne tipy sa pomaly kryštalizujú do svojej finálnej podoby, budú sa objavovať pravidelne v piatok, tak ako dnes, a budú prísnym výberom z televízneho programu na nasledujúcich sedem dní, sobotou počínajúc, piatkom končiac. Tiež tak ako dnes.

Sobota 24. 9. 2005, Dvojka, 13.15
Malí bojovníci
Ďalší z príspevkov Slovenskej verejnoprávnej na aktuálnu spoločenskú tému - hranie počítačových hier, a opäť lokalizovaný celkom mimo misu. Zbytočný, tendenčný, hlúpy, prehlbujúci falošné predstavy o hráčoch ako o latentných sociopatoch. Mrzký pseudodokumentárny paškvil o deckách v malomeste, čo trávia čas v herni počítačových hier. A takéto čosi STV vypustí v časoch, keď už je globálna problematika reflexie počítačových hier kdesi celkom inde a seriózne sa uvažuje až o paradigmatickej zmene spoločenských štruktúr, ktorých sú počítačové hry a ich hranie vonkajším prejavom. Potom sa čudujeme, že nás zvonka vnímajú ako banánovú republiku.          

Nedeľa 25. 9. 2005, Dvojka, 12.15
Kazko Vlasko a kráľ Času 
Bizarné retro, československá slovenská televízna rozprávka z roku 1985, s ťažko uveriteľným príbehom, mono zvukom a nezabudnuteľnou atmosférou. Ak by to netrvalo sotva hodinku, dalo by sa uvažovať o žalobe za ťažkú psychickú ujmu. Traumy z detstva v časoch reálneho socializmu, ktoré spájajú dnešných tridsiatnikov, vznikli aj práve vďaka takýmto šialeným televíznym produkciám. Vyrastať vtedy bolo ťažké a domáca televízna tvorba to nijako neuľahčovala. A ešte čosi: v dielku režiséra Ladislava Halamu stvárnil jednu z detských úloh dnes „renomovaný“ komik a zabávač Andy  Kraus.              

Pondelok 26. 9. 2005, Joj, 23.10
Výbuch (Blast)
Filmový trash (sračka, odpadok, brak) v tej najčírejšej podobe, bez ironického zvýznamnenia či významového presahu. Smutné svedectvo úpadku hereckej kariéry Rutgera Hauera, ktorý by už pre skyvu chleba a aspoň aký-taký životný štandard hádam vzal štek aj v teleshopingu. Ešte aj tu hrá druhé husle, tie prvé obsluhuje Linden Ashby, herecké drevo, ktoré nezvládne presvedčivo zahrať ani muža na priechode pre chodcov. Ashby hrá prvé husle, teda vlastne strieľa prvú ligu ako penzionovaný drsoň vracajúci sa do akcie, keď teroristi zaútočili na nič netušiace družstvo amerických plavkýň a podmínovali olympijský štadión v Atlante. Znie to ako zlý vtip, ale naozaj je to dejová synopsa, len v nej chýba detail o tom, že Ashby stvárňuje exmanžela jednej z postihnutých plavkýň. Je veľa zlých zlých akčných filmov, tento však patrí do prvej desiatky, hoci vznikol len relatívne nedávno,  v roku 1997. Ono sa vlastne ani veľmi nie je čomu čudovať, film totiž nakrútil zaslúžilý režisérsky zmätok Albert Pyun, muž, vedľa ktorého aj Dušan Rapoš vyzerá ako filmársky génius.                     

Streda 28. 9. 2005, Joj, 00.40
Výstrel (Blow Out)
S trochou zveličenia sluchová alternatíva slávnej Antonioniho Zväčšeniny. Ani zďaleka nie taký veľký film, ale inak celkom zaujímavý americký, takmer zabudnutý thriller režiséra Briana De Palmu, nakrútený v roku 1981, s nepresvedčivým Johnom Travoltom v hlavne úlohe televízneho zvukára, ktorý v náhodne zaznamenanom zvukovom zázname započuje čosi, čo ho dostane do poriadnych problémov. Vražda maskovaná ako autonehoda, politický presah, skrátka svinstvo ako z análov bulvárneho televízneho spravodajstva.         

Štvrtok 29. 9. 2005, ČT 2, 21.50
Sokoly
(Fálkar)
Koprodukčná dráma s nemalými a bezo zvyšku naplnenými umeleckými ambíciami, nakrútená v roku 2002 vynikajúcim islandským režisérom Fridrikom Thórom Fridrikssonom. Muž, ktorý si v Amerike odpykal trest za vraždu, sa na Islande pokúša dať svojmu životu nejaký zmysel. Nejde to, tak skúsi samovraždu, tá tiež nevyjde. Vyjde však osudové stretnutie s nonkonformnou dámou, umelkyňou. Ale príbeh je vlastne druhoradý, ťažisko tohto prekrásneho silného filmu je v atmosfére a jemných nuánsach vzťahov medzi dvoma cudzími, osamelými ľuďmi, ktorí sa nestretajú ani generačne. Povinnosť pre každého milovníka filmov, ktoré sú najprv umením, až potom zábavou.      

Piatok 30. 9. 2005, ČT 1, 21.45
Princezná a bojovník (Der Krieger und die Kaiserin)
Nemecká romantická dráma z roku 2000, ktorou jej režisér Tom Tykwer potvrdil svoj status jedného z najzaujímavejších súčasných nemeckých filmových tvorcov. Tykwer ako filmár získal vysoký kredit predovšetkým vďaka Lole bežiacej o život. V nej sa pohrával s obsahovou a formálnou štruktúrou počítačovej hry a úspešne sa ju pokúsil aplikovať do filmového jazyka. V Princeznej a bojovníkovi urobil to isté, len s obsahovou a formálnou štruktúrou rozprávky. Vznikol film o láske, akých veľa niet: krásny, múdry, romantický a, čo je hádam najdôležitejšie, pravdivý. V hlavnej ženskej úlohe hviezdy režisérova vtedajšia životná partnerka, nemecká herečka s hollywoodskymi ambíciami, Franka Potente.                       



Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [10]
:: Súvisiace reklamné odkazy