„Nevedela som, čo si mám bez teba počať, tak som počala,“ hovorila hrdinka jednej z dávnych hier tuším Radošincov svojmu mužovi po jeho dlhšej neprítomnosti. Diváci sa bavili. Každý vedel, že na počatie treba dvoch. Bolo to v osemdesiatych rokoch. Deti sa obvykle rodili matkám, ktoré predtým niečo mali s ich otcami. Iba niektoré dvojice sa márne snažili a museli požiadať o technickú pomoc lekárov. V osemdesiatych rokoch mali k dispozícii techniku oplodnenia in vitro – IVF.
Počatie v skle
Pri IVF odoberú lekári vajíčka a spermie od páru potenciálnych rodičov a nechajú ich splynúť mimo ľudského tela, „v skle“ („in vitro“). Ak sa plod začne vyvíjať, prenesú ho do maternice budúcej matky. Prvé dieťa splodené technikou IVF sa narodilo v roku 1978 v Anglicku. Dnes žije na svete vyše milióna takýchto detí. Najstaršie z nich majú okolo 27 rokov, dostali sa tak do veku, keď ľudia vo vyspelých štátoch začínajú plánovať potomstvo. Dnes je teda vhodný čas začať s následnými štúdiami a sledovať, či prenášajú problémy svojich rodičov s plodnosťou do ďalších generácií.
Treba na počatie dvoch alebo troch?
Dvaja rodičia zložia svoje polovice genetického materiálu a vznikne ich spoločné dieťa. Ale bez toho tretieho, nestranného lekára, na to nestačia. Často nestačí ani bežná metóda IVF a na rad prichádzajú jej rozšírenia a zdokonalenia. Namiesto zárodočných buniek rodičovského páru možno použiť zárodočné bunky darcu a/alebo darkyne. Dieťa má zrazu čoraz viacej rodičov. Obvykle sú darca/darkyňa anonymní a aktom darovania vajíčka alebo spermie sa ruší ich právny i kultúrny vzťah k budúcemu dieťaťu. Z pohľadu zákona sú rodičmi dieťaťa tí dvaja, ktorí navštívili reprodukčnú kliniku a požiadali o umelé oplodnenie s použitím darcu. Tí dvaja ho budú i vychovávať a sprostredkúvať mu svoje hodnoty a svoju kultúru. Ale genetický vzťah k nemu má anonym. Alebo aj dvaja.
Alebo aj štyroch?
Niekedy sú príčinou neplodnosti starnúce vajíčka budúcej matky. V deväťdesiatych rokoch sa začali pokusy o ich „omladenie“ injektážou cytoplazmy z vajíčka mladej, zdravej darkyne. Cytoplazma je akýsi koktail vnútri bunky, ktorý obsahuje mnohé cenné látky a stavebné jednotky – napríklad aj mitochondrie. Mitochondrie čímsi pripomínajú bunky v malom, a majú aj vlastnú DNA, teda vlastné gény. Dieťa zrazu získa dve genetické matky – jedna dodá jadrovú DNA, druhá mitochondriálnu. A to môže byť problém. Takto počaté deti mali vrodené poškodenie častejšie, ako je obvyklé.
Namiesto čiastočného omladzovania cytoplazmy môžeme vybrať z matkinho vajíčka jadro s DNA a preniesť ho do jadra zbaveného vajíčka darkyne. A opäť genofond plodu obohatíme o mitochondriálnu DNA darkyne. O splodenie dieťaťa takouto metódou sa v roku 2003 pokúsil tím vedcov vedený Guanglunom Zhangom a Jamesom Grifom na univerzite Sun Yat-Sen v Číne. Plod sa narodil predčasne a zomrel. James Grifo sa zaoberá reprodukčnou medicínou na univerzite v New Yorku. Experiment urobil v Číne preto, lebo v USA bol zakázaný. V Číne to v tom čase šlo, dnes je postup zakázaný i tam.
Na klonovanie potrebujeme jedného alebo dvoch
Ak do vajíčka, ktoré sme zbavili vlastného jadra, vložíme jadro z telesnej bunky, ktoré má kompletnú sadu génov dospelého organizmu, máme všetko, čo potrebuje budúce dieťa. Ešte treba vhodnými chemickými signálmi naštartovať normálne delenie vajíčka a vložiť ho do maternice. V tomto prípade hovoríme o klonovaní prenosom bunkového jadra. Proces vyvinul tím vedený Ianom Wilmutom v roku 1997 na ovciach. Odvtedy bol úspešne otestovaný na viacerých cicavcoch a v roku 2004 napokon aj na človeku.
Na „počatie“ dieťaťa klonovaním potrebujeme jedného alebo dvoch rodičov – matku, ktorá poskytne svoje vajíčko, a klonovaného človeka, muža alebo ženu, ktorí poskytnú jadro bunky a s ním svoju genetickú informáciu. Svojou štipkou ku génom dieťaťa prispejú i mitochondrie vajíčka – preto klon nie je úplne identický so svojou predlohou. Ak sa chce dať naklonovať mladá zdravá plodná žena, môže poskytnúť svoje vlastné vajíčko a už tu máme dieťa s jedinou rodičkou. No a napokon je tu postup nazývaný partenogenéza.
Partenogenézou by sa rodili len ženy
Partenogenézou sa môžu rozmnožovať rastliny i mnohé živočíchy – hmyz, plazy i vtáky. Prebieha tak, že sa spoja dve neoplodnené vajíčka, tým vznikne kompletný genóm, a takéto vajíčko sa začne normálne vyvíjať. Cicavce partenogenézy samy od seba schopné nie sú, ale v laboratórnych podmienkach dokážeme veci, na ktoré Matka príroda nikdy nemyslela. Problém, ktorý treba riešiť, spočíva v tzv. epigenetickej regulácii alebo imprintingu. Oplodnené vajíčko získava po jednej kópii z každého génu od otca a od matky. Pri mnohých z nich je žiaduce použiť iba jednu kópiu, niekedy otcovskú, niekedy materskú. Druhá je počas embryonálneho vývoja „uspatá“. Juhokórejskí a japonskí vedci experimentovali s myšami. Uspávanie génov vo vajíčku prebieha už pred oplodnením počas jeho dozrievania. Skúsili teda spojiť genómy mladého a už dozretého vajíčka – nestačilo. Potom skúsili v mladom vajíčku inaktivovať dva gény, o ktorých bolo známe, že sú inaktivované v otcovskom genóme. A narodila sa myš menom Kaguy, ktorá sa v zdraví dožila reprodukčného veku a po párení vrhla zdravé mláďatá. Hoci postup by sa dal upraviť a použiť i pre iných cicavcov, človek nie je nasledujúci v poradí. A, samozrejme, takto by sa rodili iba ženy.
Takže – koľko ľudí treba na jedno počatie? Biologicky jednu (jednu, jeden si sám nepočne nič) až štyroch. A prípadne toho, kto to technicky zabezpečí. Hoci v praxi to nie je geniálny vedec či lekár, skôr tím dobre trénovaných laborantov.