Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Lukáš Krivošík | 25.1.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Palko a Kolumbovo vajce

Blank

politika11_01Podľa rozprávania Girolama Benzoniho z jeho diela Historia del mondo nuovo (Benátky, 1565) bol Krištof Kolumbus krátko po svojej prvej ceste do Ameriky konfrontovaný s názorom, že jeho objav nebol až taký výnimočný. Na slávnostnej hostine u kardinála Mendozu mu jeden šľachtic vmietol do očí, že Ameriku mohol objaviť v podstate ktokoľvek, kto by sa dostatočne dlho plavil smerom na západ.

Kolumbus, keď to počul, zobral z taniera vajce a povedal dvoranom, nech ho postavia na špičku. Panstvo sa o to pokúsilo, no nikomu sa nedarilo donútiť zaoblené vajce, aby sa zase neskotúľalo. Napokon zobral vajce Kolumbus a narazil ho na jednom konci tak, že zostalo stáť. Vtip bol v tom, že to mohol urobiť každý a aj smerom na západ sa mohol plaviť každý, ale len Kolumbus to naozaj urobil.

Túto zimu zomrelo v Bratislave už osemnásť bezdomovcov. Charitatívne a samosprávne aktivity jednoducho nestačia pre všetkých, navyše, tento problém možno zodpovedných ani veľmi nezaujíma. Nechcem tvrdiť, že mnohí (možno väčšina) bezdomovci si za svoje postavenie nemôžu sami. Neponúkam ani konečné riešenie, bezdomovci totiž existujú v každej, aj v tej najsociálnejšej európskej krajine a existovali by u nás aj za minulého režimu, keby ich polícia neposielala preventívne do basy za príživníctvo. Margaret Thatcherová raz povedala, že „nie bezdomovci sú obeťami buržoáznej spoločnosti, ale buržoázna spoločnosť je obeťou bezdomovcov“. Niečo na tom naozaj je, no v normálnej krajine by aj tak nemali ľudia zomierať na podchladenie na ulici.   

Minister vnútra Vladimír Palko urobil jeden úžasne geniálny a elegantný ťah. Prikázal pripraviť pre bezdomovcov v čase najväčších mrazov vykurovateľné stany civilnej obrany, ktoré zastúpia absentujúce nízkoprahové nocľahárne. Na poľných posteliach s jednoduchým sociálnym zariadením a pod dozorom polície budú môcť bratislavskí bezdomovci prežiť súčasné sibírske teploty. Ak sa stany osvedčia a nedôjde v nich k neželaným incidentom, ministerstvo vnútra je pripravené ich ešte rozšíriť.

Kde bola ľavica?
Nápad so stanmi je príklad Kolumbovho vajca. Mohol s tým prísť každý politik a asi najviac by človek očakával, keby s tým prišiel minister obrany, keďže armáda bude mať zrejme viac nevyužitého materiálu ako zložky ministerstva vnútra. Je napríklad zaujímavé, že takéto jednoduché a nenákladné riešenie nenavrhli sociálne cítiaci multimilionári zo Smeru, alebo že sa sami na nejaké stany nezložili. Róbert Fico bol v tom čase v Číne, pozrieť červených mandarínov. Navyše program Smeru, to sú najmä nerealizovateľné mokré sny boľševických nostalgikov. Etatistické utópie, medzi ktorými je inteligentných a praktických riešení ako šafranu. Ale ľavica vždy a všade najskôr využije najchudobnejších, aby sa dostala k moci a potom ich s opovrhnutím prehliada.

Samozrejme, aj Vladimíra Palka už kadekto obviňuje, že to je len predvolebná kampaň a že prečo ten nápad prichádza až teraz, v strede zimy. O politikoch netreba mať ilúzie. Ale malo by nám byť jasné, že politici majú predvolebnú kampaň neustále a všetkým, čo robia, sa snažia najmä získavať priazeň voličov. Žiaľ, politici väčšinou problémy skôr spôsobujú, než riešia a zdravého sedliackeho rozumu, kombinovaného s praktickými riešeniami, je v našej politike stále málo. No a rovnakú výpovednú hodnotu má aj námietka, že minister s tým nápadom prišiel až teraz. Každé riešenie predsa prichádza v konkrétnych časopriestorových súradniciach. Neprichádza pred piatimi minútami, neprichádza o päť minút, prichádza tu a teraz. Veď aj tá Amerika tam bola už stáročia pred Kolumbom. Ale až on sa vydal na západ, aby ju objavil.



Lukáš Krivošík  viac od autora »
Vaše reakcie [35]
:: Súvisiace reklamné odkazy