Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Lukáš Krivošík | 18.12.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Z futbalistov križiaci?

Blank

Aj keď sú niektorí ľudia stále presvedčení, že huntingtonovský „konflikt civilizácií“ je len zákerným výmyslom zlých konzervatívcov, stret medzi kultúrami sa medzičasom prenáša aj na futbalové štadióny. A to tým najneočakávanejším spôsobom.

Zmení Miláno svoj mestský znak?
Turecký právnik Baris Kaska, špecializujúci sa na európske právo, podal organizácii UEFA sťažnosť po tom, ako si hráči talianskeho družstva Inter Miláno obliekli na zápas s tureckým klubom Fenerbahçe dresy, ktoré sú podľa neho urážlivé voči islamu. Čo hrozného mali futbalisti na tričkách? Vari sa potreli bravčovou krvou? Alebo tam mali obrázky nejakých karikatúr proroka Mohameda?
Nie, na tričkách mali symbol svojho mesta – červený kríž na bielom podklade. Inkriminovaný zápas sa odohral v novembri a turecký klub v ňom prehral s Milánom 3:0. UEFA by podľa Kasku mala Interu tie tri body strhnúť, keďže znak na dresoch je vraj „rasistický“.

Zaujímavé je, že Taliani si precitlivenosť moslimov na kríže uvedomujú a vždy, keď idú hrať do Istanbulu, dajú si neutrálnejšie dresy, ktoré by protivníka nedráždili. No spochybnený zápas sa udial na domácej pôde Milána a vedenie klubu nepredpokladalo, že by to mohlo robiť problémy aj tam. Možno by metropola severného Talianska mala porozmýšľať o úplnej zmene svojho mestského znaku, aby sa pobúreniu moslimov vyhla.

Ako upozornil konzervatívny web, vo futbalovom svete nejde o ojedinelý incident. Napríklad hráči Barcelony majú v ľavom hornom rohu svojho znaku taktiež červený kríž sv. Juraja na bielom podklade. Dresy s týmto znakom, ktorý existuje od roku 1906, sa predávajú v Alžírsku a Saudskej Arábii, kde je však kríž zamenený za zvislý červený pás. Moslimom by mohol totiž pripomínať križiakov.

Zameňme všetky kríže za polmesiace
Zaujímavé však je, že sv. Juraj, ktorého červený kríž na bielom podklade reprezentuje, zomrel v roku 303, teda viac ako dve storočia pred vznikom islamu, o krížových výpravách ani nehovoriac. Moslimské výhrady voči krížom v tradičných znakoch európskych národov sa vyskytli aj vo Veľkej Británii, ba dokonca v Rusku.

Keďže Slovensko má v štátnom znaku taktiež kríž, konkrétne dvojkríž, možno by sme mali aj my rozmýšľať o preventívnej úprave. Čo takto dva strieborné polmesiace nad tromi modrými kopcami? Samozrejme, svoje vlajky by mali náležite upraviť aj ďalšie európske krajiny, ktoré tam majú kríž. Ide o Dánsko, Fínsko, Grécko, Island, Maltu, Nórsko, Švédsko a Švajčiarsko. A v podstate aj Anglicko, ktorého vlajka je navlas identická s urážlivou mestskou vlajkou Milána.     
V bezpečí pred neželanými heraldickými zmenami nemusia byť ani iné európske národy. Napríklad taký český lev. A na vine nemusí byť ani tak islam ako všemocné feministické hnutie. Koniec koncov, hra na dotknutých ide obom týmto organizovaným záujmovým skupinám viac ako dobre.  

V Švédsku, sociálnom raji, skupina vojačiek jednotky rýchleho nasadenia podala žalobu na Európsky súdny dvor. Dôvod? Urážal ich penis leva v znaku ich bojovej jednotky. Nadriadení im vyhoveli, takže teraz je lev oficiálne vykastrovaný v záujme rodovej rovnosti. Zmena sa udiala na veľkú nevôľu heraldikov. Namietli totiž, že erby s levmi bez genitálií sa kedysi rozdávali tým, ktorí zradili Korunu.

Aká to mnohovrstevná symbolika!  



Lukáš Krivošík  viac od autora »
Vaše reakcie [12]
:: Súvisiace reklamné odkazy